Almanya Skandalı Sonrası Hollanda'dan da Referandum Etkinlik İptali

Hollanda Başbakanı Rutte, Türkiye'nin referandum için etkinlik düzenleme planı konusunda işbirliği yapmayacaklarını açıkladı

04.03.2017 12:41
Almanya Skandalı Sonrası Hollanda'dan da Referandum Etkinlik İptali

Hollanda Başbakanı Mark Rutte, Facebook hesabından yaptığı açıklamada Türk yetkililerin referandum için etkinlik düzenlenme planının olduğunu fakat bu konuda işbirliğine gitmeyeceklerini açıkladı.

Rutte mesajında "Bunu kabul edilemez buluyoruz. Hollanda'nın kamusal alanları, başka ülkelerin siyasi kampanya alanı değil" yazdı.

Rutte yaptığı paylaşımda şu ifadeleri kullandı: "Hollanda hükümeti bugün Türk yetkililerden, kampanya etkinliği planlandığına dair onay aldı. İşbirliği yapmayacağız. Bunu kabul edilemez buluyoruz. Hollanda'nın kamusal alanları, başka ülkelerin siyasi kampanya alanı değil."

ÇAVUŞOĞLU'NDAN YANIT

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu: "(Hollanda'da referandum etkinliğine izin verilmemesi) İşte Hollanda, o da demiş Bizim kamu alanımızda siz kampanya yapamazsınız. Ne demek yapamazsınız? Hani demokrasi, hani özgürlükler, hani ifade özgürlüğü, bize ders veriyorsunuz ya... Hani toplanma özgürlüğü. Bu mu sizin demokrasi anlayışınız. Hiç kusura bakmayın, hiçbiriniz bizi engelleyemezsiniz. İstediğimiz yere de gideriz, vatandaşlarımızla da buluşuruz, toplantımızı yaparız."

ALMANYA'DA BOZDAĞ'IN MİTİNGİNE İZİN VERİLMEMİŞTİ

Almanya'nın Gaggenau kasabasında Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'ın katılacağı referandum etkinliği Alman yetkililer tarafından iptal edilmişti.

Öte yandan Almanya geçtiğimiz yıl 15 Temmuz sonrasında Köln'de düzenlenen Demokrasi Mitingi'ne Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın video konferans yöntemiyle bağlanmasını mahkeme kararıyla yasaklamış daha sonra aynı kentte PKK mitingi yapılmasına izin verilmişti.

Yorum Yap