Azerbaycan, Fox TV Yayınına Son Verdi

Fatih Portakal'ın ana haber bülteninde, Aliyev'in eşini birinci yardımcısı ilan etmesi üzerine sarf ettiği sözlerin ardından Fox TV'nin Azerbaycan yayınına son verildi.

23.02.2017 02:42
Azerbaycan, Fox TV Yayınına Son Verdi

CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, Fatih Portakal'ın ana haber bülteninde, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in eşini cumhurbaşkanı birinci yardımcısı ilan etmesi üzerine sarf ettiği sözlerin ardından Fox TV'nin Azerbaycan yayınına son verildiğini duyurdu.

Azeri Milletvekili Adil Aliyev DHA’ya yaptığı açıklamada ise Fatih Portakal’ın dün ana haberde sarf ettiği sözlerin Azerbaycan halkında büyük bir rahatsızlığa neden olduğunu iddia etti.

Odatv'nin aktardığına göre, Aliyev, Fatih Portakal’ın Türk dünyası ülkelerini sevmediğini ve bu yüzden taraflı yayınlar gerçekleştirdiğini savundu.

Aliyev şunları söyledi:

"TÜRKİYE AZERBAYCAN İLİŞKİLERİNE ZARAR GETİRMEKTE"

"FOX TV'nin gazetecisi Fatih Portakal'ın amacı Türkiye Azerbaycan ilişkilerine zarar getirmektir. Azerbaycan ile ilgili hazırladığı ülkemizin yönelik haber, tek taraflı ve önyargılı olmaktadır. Fatih Portakal hiçbir zaman isteğine nail olmayacaktır. Çünkü, Türk halkı her zaman Azerbaycan'ın yanında olmuştur ve bundan sonra da olacaktır."

Bugün Azerbaycan medyası da Fatih Portakal'ın Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in eşini birinci başkan yardımcısı tayin etmesi dolayısıyla eleştirel yayın yaptığını manşetlere taşıdı.

Öte yandan CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, FOX TV'nin Azerbaycan'da yayınlarının kesilmesine tepki göstererek Dışişleri Bakanlığı'na çağrıda bulundu.

"FOX TV'NİN YAYINLARININ KEYFİ BİR BİÇİMDE ENGELLENMESİ KABUL EDİLEMEZ"

Yarkadaş'ın tweetleri şöyle: "FOX TV'nin Azerbaycan'daki yayınları, Mihriban Aliyev'in Cumhurbaşkanı Yardımcısı olarak atanmasını eleştirmesi üzerine durduruldu. Mihriban Aliyev'in atanmasını eleştirdi diye FOX TV'nin yayınlarının keyfi bir biçimde engellenmesi kabul edilemez. Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı, FOX TV'nin yayınlarının kesilmesine sessiz kalmamalıdır.

"TV KAPATMAK MEŞRU GÖRÜLEMEZ"

Azerbaycan devleti de bu yanlış karardan bir an önce dönmelidir. Saat 23.14 itibariyle FOX TV Azerbaycan'da izlenemiyor. TV'nin yayınları kesik. Eleştiri demokrasinin olmazsa olmaz koşuludur. @fatihportakal da demokratik hakkını kullanmıştır. Bu yüzden TV kapatmak meşru görülemez.

Azerbaycan devleti, keyfi tutumuna son vermeli ve halkın haber alma hakkını engellemekten vazgeçmelidir. Azerbaycan'da yaşanan tablo, halkımız için de öğretici derslerle doludur: BAŞKANLIK, 'ASTIĞIM ASTIK, KESTİĞİM KESTİK' REJİMİDİR!"

Yorum Yap