İstanbul`da Defineciler Sultanahmet`ten Ayasofya`ya Tünel Kazmışlar

Sultanahmet'te bir gecekondunun salonundan Ayasofya'ya doğru tünel kazarak define arayan kişi suçüstü yakalandı. Zanlıyla birlikte küpler, sikkeler ve pek çok tarihi eser ele geçirildi.

23.02.2017 21:06
İstanbul`da Defineciler Sultanahmet`ten Ayasofya`ya Tünel Kazmışlar

İstanbul polisi, düzenlediği operasyonla akıl almaz bir define kazısını ortaya çıkardı.

İstanbul Kaçakçılık Suçlarıyla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, Fatih Sultanahmet'teki tarihi surların bulunduğu bölgelerde kaçak kazı yapıldığı bilgisi üzerine çalışma başlattı.

PEK ÇOK TARİHİ ESER ELE GEÇİRİLDİ

Polis ekipleri, dün bir evin bahçesinde kazı yaptığını belirlediği H.Ö.'yü yakalayarak gözaltına aldı.

Ekipler, olay yerinde ve şüpheli H.Ö.'nün üst aramasında Bizans dönemine ait 23 toprak küp ve seramik parçaları, Bizans dönemine ait 2 sikke, 1 kemer tokası ile kazı yapılan yerin altında Bizans ve daha eski dönemlere ait olduğu değerlendirilen kalıntılara ulaştı.

AYASOFYA'NIN ALTINA ULAŞMAK İSEMİŞ

Zanlının, Sultanahmet Camii'ne çok yakın olan evden kazdığı tünelle Ayasofya'nın altına ulaşmak istediği, asıl hedefinin tarihi yapının altında define aramak olduğu öğrenildi.

Ele geçirilen tarihi eserler incelenmek üzere İstanbul Arkeoloji Müzesi Müdürlüğü'ne gönderildi. Gözaltına alınan şüphelinin işlemleri Vatan Caddesi'ndeki Kaçakçılık Suçlarıyla Mücadele Şube Müdürlüğü'nde devam ediyor.

Yorum Yap