Starbucks'ı hack'leyip müşterilere 'bitcoin madenciliği' yaptırdılar

Arjantin'de bir Starbuck'ın wi-fi ağını hack'leyen korsanlar müşterilere fark ettirmeden bilgisayarlarından Bitcoin madenciliği yaptı

16.12.2017 00:36
Starbucks'ı hack'leyip müşterilere 'bitcoin madenciliği' yaptırdılar

Arjantin'de bir Starbuck'ın wi-fi ağını hack'leyen korsanlar müşterilere fark ettirmeden bilgisayarlarından Bitcoin madenciliği yaptı

 • Son dönemde kırdığı rekorlar ile adından sıkça söz ettiren Bitcoin kuşkusuz hacker'ların da gündeminde. Arjantin'de hacker veya hacker'lar Bitcoin ile para kazanmak için oldukça ilginç bir yönteme başvurdu.

 • Ülkedeki bir Starbuck şubesinin wi-fi ağını hack'leyen siber korsanlar müşterilere fark ettirmeden bilgisayarlarından bitcoin madenciliği yaptı.

 • Buenos Aires'te yalanan olay dikkatli bir müşteri sayesinde fark edildi. Ancak saldırıyı gerçekleştiren kişi veya kişiler yakalanamadı. Olay ile ilgili güvenlik güçleri tarafından soruşturma başlatıldı.

 • Olayın ardından resmi Twitter hesabından bir açıklama yayınlayan Starbucks, olay ile ilgili araştırmanın sürdüğü bilgisine yer verdi. Peki Bitcoin madenciliği nedir ve nasıl yapılır?

 • BiTCOİN MADENCİLİĞİ NASIL YAPILIR?
  BiTCOİN MADENCİLİĞİ NASIL YAPILIR?

  Para oluşturma işlemine madencilik (mining) denilmektedir. Madencilik, hesaplama yetkisini ve gücünü kullanarak matematiksel işlemleri gerçekleştirme işleminin genel adıdır.

 • Bu işlemleri yapmak için, sunulan bitcoin yazılımını indirerek donanımları (genellikle ekran kartları) üzerinde yoğun işlemci gücü gerektiren işlemleri gerçekleştiren bitcoin ağındaki düğümlere "madenci" denilmektedir.

 • Sistemin ilk bloğunun adı "genesis block" olarak isimlendirilmiştir ve 4 ocak 2009'da üretilmiştir. Bunun gibi bloktaki ilk işlem özel bir işlemdir ve yeni para bloğu oluşturan tarafından başlatılır. Bu, ağa madencilerin katılmaları için bir teşvik sistemidir, bu sayede parayı basacak merkezi bir otoriteye sahip olmayan sisteme, para, istenildiği gibi dağıtık olarak girebilmektedir. Madenciler bu şekilde, hem sisteme yeni bitcoinler üretip sürerek hem de bekleyen işlemleri gerçekleştirme hizmetleri karşılığında sistemden bitcoin alarak kazanç sağlamaktadırlar.

 • Yeni paranın sisteme düzenli olarak eklenmesi altın madencilerinin altın bularak dolaşıma sokmalarına benzetilmektedir, madencilik ismi de buradan gelmektedir. Mevcut süreçte madenciler, her yıl dolaşıma girecek olan bitcoin miktarını azalan ve öngörülebilir bir oranla üretmeye devam etmektedirler. Sistemde, toplamda 21 milyon bitcoin dolaşıma çıkıncaya kadar üretim devam edecektir, ardından üretim süreci duracak ve madenciler sadece işlem masrafları üzerinden desteklenmeye devam edilecektir.

Yorum Yap