Tahliye Olan Barbaros Şansal: Pişman Değilim

Yılbaşı akşamı yayınladığı video nedeniyle 'halkı kin ve düşmanlığa tahrik' suçlamasıyla tutuklanan modacı Barbaros Şansal tahliye edildi. Şansal, 'pişman değilim' dedi

03.03.2017 17:24
Tahliye Olan Barbaros Şansal: Pişman Değilim

Şansal tutuklanma sürecini şöyle anlattı: Kıbrıs'tan yasal olmayan bir şekilde sınır dışı edildim. Kendi uçak biletimle Türkiye'ye geldim. Uçağın kapısında güvenlik şube müdürü gözaltı kararını bana söyledi. 7-8 polisle inerken TGS adlı havalimanı çalışanları tarafından linçe maruz kaldım. Ben zaten trollerin, tetikçilerin algı yönetimiyle önce sosyal medyada başlayan olaylara karşı ifade vermeye, failleri bulmak üzere kişilik haklarımı, onurumu, iftiraları düzeltmek üzere Türkiye'ye geliyordum. Ama TGS'nin üniformalı çalışanları tarafından linçe maruz kaldım. Beni güvenlik şube müdürlüğü memuru kurtardı. Vücut bütünlüğümün korunması, yaşam hakkım büyük ihlaller gördü.

60 GÜN BOYUNCA HÜCREDEYDİM

Bu linçin gerçekleştiği yer herhangi bir sokak değil, burası uluslararası bir havalimanı. 60 gün boyunca tecritte ve hücredeydim. Ben talep ettim ama 3 adıma 3 adım olacağını bilmiyordum. Uluslararası havalimanında böyle bir şey yaşanıyorsa beni kimbilir hangi koğuşa koyarlar.

Tahliye kararı veren üst mahkeme, Şansal hakkında yurtdışına çıkış yasağı da koymuştu.

Barbaros Şansal Kimdir?

1957 yılında Türkiye'nin başkenti Ankara'da Sungur Tekin Şansal ve Güner Eczacıbaşı'nın çocuğu olarak dünyaya gelen Şansal, Şişli Özel Dost İlkokulu, Yeşilköy Halil Vedat Fıratlı Pansiyonlu İlkokulu, Site Koleji, İstanbul Alman Lisesi, İzmir Fatih Koleji, İstanbul Vefa Lisesi, İstanbul Maltepe Lisesi, İstanbul Fenerbahçe Lisesi ve Marmara Üniversitesi İktisadi Ticari İlimler Akademisi İşletme Fakültesi'nde eğitim görmüş, eğitimini Londra'da tamamlamıştır. Modacı kişiliğinin yanında LGBT hakları savunuculuğu ve savaş karşıtı kişiliğiyle bilinir. Habertürk'te "Toplu iğne" ve Skytürk'te "Çengel iğne " isimli programları yaptı.

Yorum Yap